foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
handel, hotelarstwo, grafika/poligrafia, logistyka, ochrona środowiska, reklama, spedycja, transport kolejowy, e-sport, biznes

Rekrutacja 2019/2020

nabor 2019 2020

"European Detectives" to tytuł projektu, zrealizowanego przez sosnowiecką Fundację Aktywni w Europie w dniach 18-25.2018 r., sfinansowanego ze środków programu Erasmus+. Projekt był wspólną inicjatywą młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi, na co dzień współpracującej z Fundacją, bułgarskiej młodzieży z grupy nieformalnej Young Europeans for Peace, działającej przy Tsar Simeon Veliki Seconadary School w mieście Vidin oraz młodych ludzi z litewskiej organizacji pozarządowej VsI Inovaciju biuras z Wilna. W projekcie wzięło udział 36 osób – po 12 osób z Polski, Bułgarii i Litwy (2 liderów i 10 uczestników w wieku 15-19 z każdego kraju).

Na miejsce działań wymiany młodzieży wybrano Poronin. Tematyką "European Detectives" była historia Unii Europejskiej i najważniejszych etapów oraz momentów historycznych, które ukształtowały obecną Wspólnotę. Zapoznano się również z funkcjonowaniem najważniejszych instytucji europejskich i pogłębiono wiedzę na temat drogi naszych państw do członkostwa w UE. Dyskutowano także o przyszłości Europy i naszych krajów we Wspólnocie. W ramach przedsięwzięcia 36 uczestników - fanów powieści i filmów detektywistycznych, wykorzystując łamigłówki, zagadki, szyfry, historie do rozwikłania, koncepcję escape room, czy gry i zabawy logiczne - zdobyło nowe kompetencje, postawy i wiedzę, które przyczyniły się do tego, że młodzi ludzie stali się bardziej świadomymi obywatelami i Europejczykami. Młodzież, wczuwając się w rolę europejskich detektywów, rozwijała swoją kreatywność, innowacyjność i pomysłowość.

Całość działań była realizowana w języku angielskim w oparciu o metody edukacji pozaformalnej. W czasie wieczoru regionalnego, uczestnicy projektu, goszcząc członków Zespołu Regle, mogli podziwiać piękne, góralskie stroje, posłuchać góralskiej muzyki, nauczyć się tańca góralskiego i spróbować tradycyjnych, podhalańskich potraw. Wieczory narodowe, zorganizowane przez uczestników projektu dały możliwość zapoznania się z tradycjami, kulturą i regionalnymi potrawami, przygotowanymi przez nich własnoręcznie. Uczestnicy projektu "European Detectives" wzięli udział w escape roomie, którego motywem przewodnim była droga naszych państw (Polski, Bułgarii i Litwy) do członkostwa w Unii Europejskiej. W ramach projektu została przeprowadzona w Zakopanem gra miejska, która opierała się na kreatywnych zadaniach, zagadkach i łamigłówkach, dzięki którym młodzi ludzie zdobyli wiedzę na temat najważniejszych, europejskich instytucji i ich mechanizmach działania. W trakcie projektu "European Detectives" powstała również gra symulacyjna. Zostały opracowane kreatywne zadania, łamigłówki, gry i zabawy logiczne, nawiązujące do historii UE oraz europejskich instytucji i ich mechanizmów działania. Gra została przeprowadzona z udziałem młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Ratowników Tatrzańskich w Murzasichlu. Uczestnicy projektu wraz z uczniami szkoły, podążali według stworzonego scenariusza i przypisanych ról, wykonując wszystkie zadania. Celem gry było przede wszystkim podniesienie świadomości obywatelskiej i europejskiej młodzieży, a także zdobycie nowej wiedzy, dzięki wspólnym, kreatywnym działaniom w grze.

W czasie tygodniowego spotkania uczestnicy zdobyli nie tylko wiedzę i nowe umiejętności, ale poznali swoje kultury, kulturę lokalną i nawiązali wiele nowych, międzynarodowych przyjaźni.

Partnerzy

wsb dg logo

 

humanitas sos logo

 

wst kato logo

 

wsl poz logo

 

wsl poz logo

Copyright © 2019 Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi Rights Reserved.