foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
handel, hotelarstwo, grafika/poligrafia, logistyka, ochrona środowiska, reklama, spedycja, transport kolejowy, e-sport, biznes

KONTO RADY RODZICÓW ROK SZKOLNY 2019/2020: Bank PKO S. A., nr: 81 1240 4937 1111 0010 8516 8704.

Czwarte zagraniczne a zarazem ostatnie spotkanie w ramach realizacji projektu Comeniusa "Smaki kultury w kalendarzu narodów Europy" miało miejsce w dniach 16-23.07.2008 r. i odbywało się w Niemczech u naszych przyjaciół ze szkoły partnerskiej w Kaufbeuren. Młodzież Zespołu Szkół nr 1 wraz z dyrektorem szkoły Anetą Zawadą i nauczycielami (Elżbieta Bazańska-Wolska, I. Zagórska, K. Banasik) brała udział w obchodach lokalnego święta "Tänzelfest".
Jest to historyczne święto, odbywające się cyklicznie od XVI wieku. Społeczność świętuje przybycie do Kaufbeuren cesarza Maksymiliana. Młodzi i starzy przebierają się w starodawne szaty, odpowiadające poszczególnym grupom społecznym i zawodom z tamtych czasów. Witają oni swego cesarza, wjeżdżającego do miasta, tworząc ogromny kolorowy korowód. Wieczorami w malutkich miejskich uliczkach rozkładane są kramy, na których można kupić różne drobiazgi z tamtych czasów ( np. biżuterię), zjeść coś typowego oraz spróbować swoich sił w danym zawodzie(np. wybijanie monet).
Czas spędzony w tym mieście i jego okolicach był wspaniały. Nie tylko dane nam było świętować z całą społecznością Kaufbeuren, ale również mogliśmy poznać wspaniały region Algäu. Zwiedzaliśmy bajkowe zamki króla Ludwika II Bawarskiego - Neuschwanstein oraz Hochenschwangau. Byliśmy też w lokalnej wytwórni żółtego sera, gdzie poznawaliśmy tajniki jego produkcji i degustowaliśmy miejscowe specjały.
Delegacja Zespołu Szkół nr 1 miała też swoje zadanie do wykonania w czasie tego wyjazdu, a mianowicie promocję miasta Czeladź wśród społeczności lokalnej Kaufbeuren, przybliżenie im obchodów naszego lokalnego święta, którym są „Dni Czeladzi” oraz przygotowanie degustacji typowej śląskiej potrawy, tj. smalcu, tak chętnie jadanego w naszym regionie z kiszonymi ogórkami.

Partnerzy

wsb dg logo

 

humanitas sos logo

 

wst kato logo

 

wsl poz logo

 

wsl poz logo

Copyright © 2019 Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi Rights Reserved.